God middag!
Idag är det då sista dagen på juli måndag. Tänk vad tiden går fort! Vart tog sommaren vägen liksom?
Igår var jag hundvakt åt två söta tjejer, Inka och Svea. Vi var ute i skogen och plockade lite kantareller, det blev faktiskt hela 5 liter. Om inte lite mer, men jag var nöjd för så mycket har jag nog aldrig lyckats hitta!
Dessutom hittade jag lite hallon så jag fick äta det. Svea åt mest blåbär medan hon väntade på att jag skulle plocka klart kantarellerna jag hittade.
När vi hade plockat klar så gick vi en sväng på vägen också för att hundarna skulle få lite vanlig hederlig promenad också. Så då lyckades jag se den här fjärilen och var ju tvungen att ta kort på den.
Ja det blev ju en hel del, så nu har vi 5 påsar i frysen med kantareller som vi kan äta under vintern.
Nu ska jag se om jag kan få ur sambon vad han vill ha att äta till frukost för jag är en aningen hungrig. Jag vet vad jag är sugen på, men då måste jag åka till ICA och inhandla lönnsirap.
Ja juli försvann i ett nafs!
Va kul o plocka kantareller 🙂
Åh så roligt :D. Undrar också var sommaren tog vägen :/
Exakt! Vart fasiken tog sommaren vägen ens?
Åkte du och handlade lönnsirap sen då? 🙂
SV: Ja det har jag faktiskt. När man ser det svart på vitt sådär så ser man att det faktiskt har hänt en del på de här fem åren och det är kul tycker jag! 🙂
Ja, jag kunde tänka mig det… glöm bara inte att ta hand om dig själv också!!!
Haha, då är vi lika när det gäller efterrätt då, men jag tar nog hellre vaniljpannacota med hallon på, eller ännu hellre, espressopannacotta, huur gott som helst! 😀
Plankstek är grymt gott! Bjuder du då, så får jag avgöra om ditt potatismos är ett av sveriges godaste 😛 haha